NEWSLETTER SHOT BLASTING 07-2020

Jednym z najczęściej produkowanych typów maszyn OMSG Group są śrutownice przelotowe TUNNELBLAST. Rozwiązanie dedykowane dla dużych gabarytowo elementów, wysokich wydajności i wszędzie tam, gdzie pełna automatyzacja procesu jest kluczowym aspektem. Jedną z głównych zalet jest możliwość integracji procesu śrutowania z malowaniem proszkowym lub na mokro.  Proces w fabrykach posiadających linie technologiczne tego typu wygląda następująco:

Elementy po wcześniejszych procesach takich jak spawanie, hartowanie, odlewanie po wstępnym przygotowaniu powierzchni w myjce komorowej, są transportowane do tunelowej śrutownicy wirnikowej, gdzie rozpoczyna się proces obróbki strumieniowo-ściernej przy pomocy turbin znajdujących się po obu stronach komory roboczej. W standardowej maszynie, ruch elementów odbywa się w sposób liniowy, lecz dla skomplikowanych detali maszyny wyposażone są w specjalne urządzenie pozwalające na ruch obrotowy elementów podczas procesu. Oba końce komory wyposażone są w przedsionki z kilkoma rzędami kurtyn gumowych z metalowym rdzeniem. Efekt strat i wydostawania się ścierniwa na zewnątrz jest ograniczony do minimum. Następnie, elementy są odmuchiwane sprężonym powietrzem przez automatyczne dysze lub manualnie przez operatorów maszyn w specjalnej komorze z wyciągami tak, aby usunąć ewentualnie zalegający śrut na płaskich powierzchniach. Śrut zawracany jest do głównego zasobnika ścierniwa maszyny przy pomocy systemu przenośników ślimakowych pod kratownicami komory. Następnie elementy mogą być m.in. lakierowane proszkowo lub na mokro, w zależności od wymagań klienta.

Transport linii technologicznej może odbyć się na różne sposoby m.in. za pomocą:

  • Przenośnika Monorail – dla stałej prędkości procesu,
  • Przenośnika Power & Free – dla różnych prędkości trawersów
  • Systemu wózków WR – do specjalnych (ciężkich) zastosowań

W zależności od poziomu skomplikowania elementów pod względem kształtu, nasze linie technologiczne pracują z prędkością od 1 m/min do nawet 2,5 m/min.

 


Zapraszamy do kontaktu po więcej ciekawych informacji wszystkie firmy z branży samochodowej, kolejowej, maszyn rolniczych, producentów konstrukcji stalowych

kontakt: skuprasz@shotblasting.pl tel. +48 798 089 019